Plastik Periodontal Tedavi

Plastik periodontal tedavi uygulamalarında form ve fonksiyonunu kaybetmiş kemik ve dişeti dokularının yeniden kazandırılması için geliştirilmiş ileri cerrahi tekniklerden yararlanılır. Hastalık nedeni ile kaybedilmiş dokuların yeniden kazanılması peridontal plastik cerrahinin ana amaçlarından biridir. Dişlerin kaybedilmemesi için erken teşhis önemlidir.

Plastik Periodontal Neden Yaptırılmalıdır?

Diş etlerinin sağlıklı bir yapıda olması için dikkat edilmesi gereken ağız bakımları ve uygulanması gereken diş tedavileri vardır. Periodontal hastalıklar, dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklar olduğu için engellenmediği taktirde ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Periodontal tedavi uygulamalarından biri olan plastik periodontal tedavi; dişleri çevreleyen dişeti ve alveol mukoza miktarındaki, konumundaki veya morfolojisindeki bozuklukları düzeltmek amacıyla uygulanan cerrahi işlemler olarak hekimler tarafından hastalara uygun şekilde planlanacaktır. Plastik periodontal tedavi, uygulanmadığı taktirde diş kayıplarına ve ciddi diş eti hastalıklarına neden olacaktır. Ayrıca düzgün bir ağız ve çene yapısına sahip olmak isteyenler için uygulanması avantajlı tedaviler arasındadır.

Plastik Periodontal Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmeleri genellikle kronik hastalıklardandır. Hastalarda dişetinin çekilmesi ile kök yüzeyi açığa çıktığında ve bunun sonucunda aşırı diş hassasiyeti geliştiğinde fark edilir. Hastalar klinik ve radyografik olarak diş hekimi tarafından değerlendirilir ve bir tedavi planı çıkartılır.

Periodontal plastik cerrahi işleminde frenektomi en çok kullanılan uygulamadır. Üst ve alt diş eti kenarlarındaki yakın bağlantılar, dişler arasında açılmalara ve dişeti çekilmelerine neden olacağı için çoğunlukla ortodontik tel tedavisi yapılır. Çünkü yakın bağlantıların tedavi edilmemesi ortodontik müdahaleden sonra diş aralıklarının tekrar açılmasına neden olabilir. Ortondontistler bazen tel tedavisi devam ederken tedaviye yardımcı olması açısından plastik periodental tedavi uygulayabilirler. Lazer ile yapılan bu işlem lokal anestezi altında yapılır ve asla işlem sonrası ağrı ve kanama görülmez.

Plastik Periodontal Tedavisinin Avantajları

Plastik periodontal tedavi, dişlerin sağlıklı görünümünün yanında ortodontik tedavi için de uygun ortamı oluştururken aynı zamanda:

Erken dönemde teşhis edildiğinde kolay tedavi edilirler.
Diş kayıplarının önüne geçmeyi sağlar.
Diş eti hastalıklarının önlenmesini ve tedavi edilmesini sağlar.
Doğal dişlerin korunmasını sağlar.
Daha rahat çiğnemeyi sağlar.
Dişlerin kuvvetini ve dayanıklılığını arttırır.
Diş kayıplarının önüne geçmek için plastik periodontal tedaviden siz de yararlanın…