Soru-Cevap

Bazı ender durumlarda kemiklere yerleştirilen implantların yada üzerindeki protezin sallandığı veya oynadığını hissedebilirsiniz bu durumda iki olasılık üzerinde durulmalıdır.

1) İmplantın çevresindeki kemik erimiş ve implant için gerekli desteği kaybetmiş olabilir bu durum röntgen ile kontrol edilmeli ve imkan varsa implant kurtarılmaya çalışmalıdır. Ancak bu gibi durumlarda implantın alınması ve yenisinin yerleştirilmesi uygun olabilir.
2) İmplant sağlamdır (kemikle bağlıdır)ancak implantın üzerinde yer alan abutment olarak adlandırılan kaplamaların yapıştırıldığı parçanın vidası gevşemiş olabilir. Bu duruma acilen müdahale edilmeli ve vida tekrar sıkıştırılmalıdır. Bunun için implantla üst parça arasındaki vidaya ulaşılmalıdır. Bazı durumlarda kaplamanın üzerinden açılacak küçük bir delik yardımıyla vidaya ulaşılabilir bu mümkün olmaz ise kaplamanız kesilerek çıkarılacak vida sıkıştırılıp implant kontrol edildikten sonra yeni bir kaplama yapılacaktır.

Günümüz diş hekimliği uygulamalarının hiçbirinde uygun koşullar altında ağrı hissi oluşmaz.

Kanal tedavisi bir dişin içerisinde bulunan damar-sinir paketinin yerinden çıkartılması, bu boşluğun şekillendirilmesi ve uygun bir dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir.

Genel olarak kanal tedavisi gereken durumlar,

Yaygın çürük durumunda dişin pulpa adlı siniri mikroplarla enfekte olmuş ise diş bu duruma önceleri sıcak soğuk hassasiyeti daha sonra ise ağrı ile cevap verir, bazı durumlarda çürük yavaş ilerler ve dişin siniri hiç ağrı yapmadan canlılığını yitirir

Eğer dişte yaygın bir çürük var ise dişteki çürük temizlenirken dişin sinirine çok yaklaşılabilir

Bazen çok uzun konumda olan dişlerin boyu protez yapımı sırasında kısaltılırken dişin siniri açığa çıkabilir

Özellikle ön grup dişlerde madde kaybı çok fazla ise dişin kökünden destek almak için

Travma yada darbe geçirmiş dişlerde dişin siniri ve kanlanması hasar görmüş ise

Kök ucunda lezyon yada kist olan dişlerde

Aşırı sıcak-soğuk hassasiyeti olan dişlerde

Kök kanal tedavisi yapılmalıdır.

İşlem sırasında doktorunuz dişinizi uygun bir lokal anestezi ile uyuşturur bu nedenle tedavi ağrısızdır.

Daha sonrasında dişinizin uygun bir noktasından damar sinir paketine ulaşmak için küçük bir delik açar ve bu delikten kanal aletleri denilen aletlerle pulpayı çıkartır. Daha sonra enfekte doku kalmasın diye benzer aletlerle ileri geri hareketi yaparak dişin içini aşındırarak genişletir. bu işlem birkaç seans sürebilir.

Genellikle bu ilk seanstan sonra ağrı kalmaz.

İlerleyen seanslarda kök kanalı pembe renkli çubuklar ve ilaç yardımıyla doldurulur. Bu malzemenin fazlası ısıtılmış bir el aleti ile kesilir.

Bir dişte birden fazla kanal bulunabilir bu durumda her kanal için işlem tekrarlanır, tedavinin fiyatı da kanal sayısına göre belirlenir.

Kanal tedavisinin ardından dişe uygun bir dolgu veya kaplama yapılmalıdır.

Damak proteziniz uyumunu kaybetmiş olabilir bu durumda yeni bir takımın yapılması uygun olacaktır. Ancak buna rağmen protezi kullanamıyorsanız veya daha rahat etmek istiyorsanız. 1) 1) İmplant destekli sabit protez yaptırabilirsiniz. En uygun tercihtir. Uygun kemik varlığında çenelere 6 yada 8 adet implant yerleştirilmesi ile eski dişleriniz gibi fonksiyon ve estetik özelliklere sahip dişlere sahip olabilirsiniz. 3-6 ay arasında süren tedavi dizisinden oluşur. Maliyetli bir tedavi olmasına rağmen kazanımları çok değerlidir.
2) İmplant destekli overdenture protezler (Çıt Çıtlı protezler)
Eğer özellikle alt ve üst çenenin arka bölgelerinde implant yapacak kemik miktarı azalmış ise bu sistem tercih edilebilir. Amaç yeni yapılan damak protezlerinin çene kemiklerine bağlanmasıdır. Bu yöntemde hasta istemedikçe protezler yerlerinden çıkmazlar ve oynamazlar. Çene kemiklerinde erime ön bölgelerde daha az olduğundan buralara yerleştirilecek 2 veya 4 implant ve bunların üzerine takılacak başlıklar yeterli olacaktır.
3) All on Four ( 4 implantlı sabit diş)
Özellikle alt çenede uygulanabilen 4 uzun implantın yerleştirilmesi ile sabit protez yapılmasını mümkün kılan bir sistemdir. Alt çenede uygun kemik varlığında özel bir sistemle yerleştirilen 4) implant üzerine hastaya özel üretilen bağlantı parçaları (Procera) kullanılarak yapılır. İmplant sayısının azlığı ile sistem öne çıkar ancak protezin üretimi çok özel bir sistemle yapıldığından maliyet artmaktadır. Hastanın çok özenle bakımını gerektiren çok estetik bir protez tipidir.

1) Total protez (Damak protezi)
Hareketli yapıdaki bu protezler diş eksikliğinizi giderecektir, uygun fiyatlıdır ve kaliteli malzemelerle üretilirlerse estetik olabilirler. En büyük problemleri üst protezin ağızdan düşmesi, alt protezin ise yerinden çıkmasıdır. Uzun süre kullanılırlarsa dişsiz çeneye uyguladıkları basınç ile kemik kaybını hızlandırırlar. 1 hafta gibi kısa bir sürede üretilebilirler.

2) İmplant destekli sabit protez
En uygun tercihtir. Uygun kemik varlığında çenelere 6 yada 8 adet implant yerleştirilmesi ile eski dişleriniz gibi fonksiyon ve estetik özelliklere sahip dişlere sahip olabilirsiniz. 3-6 ay arasında süren tedavi dizisinden oluşur. Maliyetli bir tedavi olmasına rağmen kazanımları çok değerlidir.

3) İmplant destekli overdenture protezler (Çıt Çıtlı protezler)
Eğer özellikle alt ve üst çenenin arka bölgelerinde implant yapacak kemik miktarı azalmış ise bu sistem tercih edilebilir. Amaç yeni yapılan damak protezlerinin çene kemiklerine bağlanmasıdır. Bu yöntemde hasta istemedikçe protezler yerlerinden çıkmazlar ve oynamazlar. Çene kemiklerinde erime ön bölgelerde daha az olduğundan buralara yerleştirilecek 2 veya 4 implant ve bunların üzerine takılacak başlıklar yeterli olacaktır.

4) All on Four ( 4 implantlı sabit diş)
Özellikle alt çenede uygulanabilen 4 uzun implantın yerleştirilmesi ile sabit protez yapılmasını mümkün kılan bir sistemdir. Alt çenede uygun kemik varlığında özel bir sistemle yerleştirilen 4 implant üzerine hastaya özel üretilen bağlantı parçaları (Procera) kullanılarak yapılır. İmplant sayısının azlığı ile sistem öne çıkar ancak protezin üretimi çok özel bir sistemle yapıldığından maliyet artmaktadır. Hastanın çok özenle bakımını gerektiren çok estetk bir protez tipidir.

Eğer dişlerimize kaplamalar (kron veya köprüler) yapılması gerekiyorsa karşımıza metal destekli seramikler, zirkonyum destekli seramikler, cam seramikler, kompozit malzemeler, titanyum destekli seramikler çıkacaktır. Günümüzde akrilik ve plastik yapıdaki kaplamalar gündemden düşmüştür.

Hekiminiz size uygun malzemeyi probleminize göre önerecektir. Genel bir bilgi olarak:

En estetik kabul edilen malzeme cam seramiklerdir. Işığı mükemmel olarak geçirirler, dişeti uyumu mükemmeldir, altlarındaki dişin rengini yüzeye yansıtabilirler, çok doğal gözükürler. Ancak çok dayanıklı olmadıklarından ön dişlerde tercih edilirler ve tek tek yapılmaları uygundur. Köprü yapılarak eksik dişlerin tedavisi uygun değildir.

Zirkonyum destekli seramikler tüm ağızda kullanılabilirler. Estetik olarak cam seramiklerden daha az ışık geçirirler ancak yine de estetik olarak yeterlidirler. Bilgisayar teknolojisi ile üretildiklerinden pahalı tedavilerdir, ömürleri uzundur.

Metal destekli seramikler ışığı geçirmezler, ağzın tüm bölgelerinde kullanılabilirler. İyi bir diş teknisyeninin elinden çıkarsa estetik çalışmalar elde edilebilir. Günden güne zirkonyum materyalinin yaygınlaşması ile gündemden düşmektedir.

Kompozit malzemeler ile bilgisayar destekli sistemlerle yarım gün kadar kısa bir sürede sonuç elde etmek mümkündür.

Titanyum destekli seramikler metale karşı allerjisi olan hastalarda, zirkonyum köprülerin dayanıksız kalacağı vakalarda, implant üst yapılarında tercih edilir. Çok hafiftir, mükemmel biyouyumluluğu vardır, ışığı iyi geçirmez arka dişlerde tercih edilir bunun yanında pahalı malzemelerdir.

Sizin için en doğru malzemeyi hekiminiz önerecektir.

Unutulmaması gereken tekrar tekrar benzer tedavi olmaktansa bir kere kaliteli malzeme ile tedavi olmak daha karlı olacaktır.

İmplant uygulaması sonrasında yapılan anestezinin etkisi yaklaşık 2 ila 6 saat sonrası geçecektir. Anestezi geçerken dokuların tekrar kanlanması ve iğne yerlerinin acıması nedeniyle 10-15 dakika süren bir ağrının olması normaldir. Ameliyat sonrasında 1 saat içinde alınacak ağrı kesici bu ağrıyı büyük oranda azaltır.

İlerleyen sürelerde dayanılmayacak kadar ağrı kesici ile baskılanmayacak kadar bir ağrı beklenmez.
Bazı özel durumlarda kalçadan ağrı kesici iğne yapılması gerekebilir ancak çok nadirdir.

İlerleyen günlerde ağrı belirgin şekilde azalacaktır.

Genellikle implantasyon sonrası istirahat gerekmez.

Kontrolsüz şeker hastalarında yara iyileşmesi gecikir ayrıca kanın pıhtılaşma süresi de uzar. Ayrıca kemik kaybı normalden çok olabilir.

Genel kural olarak açlık kan şekeri seviyeniz işlem sırasında 120 nin üzerindeyse işlem ertelenir.

Bunun dışında yeterli kemik seviyesi varlığında ve şeker hastalığınız kontrol altındaysa herhangi bir hasta gibi implant yaptırıp kullanabilirsiniz.

Piyasada araştırılırsa 600 den fazla implant firmasının var olduğu görülür. Bu firmalar farklı ülkelerde üretim yaparlar. Ayrıca implant üretimi sanıldığı kadar zor bir üretim süreci değildir ayrıca implantın üretildiği titanyumda çok pahalı bir metal değildir.

Bunun yanında implant tedavisi pahalı bir tedavidir.
Bunun esas sebebi implantlar üzerinde geliştirme sürecindeki araştırmaların pahalı olması ve üretilen malın devamlılığının sağlanabilmesindeki zorluktur.

Unutulmaması gereken bir konu yapılan implantınızın uzun süre hizmet edeceği ve her zaman hekimin ve hastasının gerek parça gerek sorumluluk olarak sağlam bir firma ile bu yükü paylaşmasıdır.

İnancım implant ve hekim seçimi yaparken,
Kendini ispat etmiş ve araştırma ve eğitim çalışmalarına gerekli önemi veren
Bir garanti sistemi sunabilen
Devamlılığı olan
Kolay uygulanabilen

Ama en önemlisi eğitimli bir hekim tarafından ve hekimin kendisini güvende hissedeceği bir firma ile çalışmak olacaktır.

Bu noktada çok ucuza kaçmak doğru olmayacaktır unutulmamalıdır ki implant size uzun yıllar hizmet etmesi için yapılır.

Ayrıca Çin malı, Kore malı diye ayrım yapmak ta doğru değildir. Apple markası üretimini Çin de yapmaktadır.
Her ülke kaliteli mal üretebileceği gibi kalitesiz de üretebilir.
Türkiye dede son yıllarda implant üretimi için araştırmalar ve üretim tesisleri kurulmaktadır.Bu durum gurur vericidir,

İmplant uygulandıktan sonra genel olarak 3 aylık bir süre içerisinde kemik ile tam olarak kaynaşır ve protezin yapımı için hazır olur.

3 aylık süre implant tedavisi için klasik ve daha garantili bir bekleme süresidir. Bu süre sonunda implant vücut tarafından kendi parçası olarak kabil edilir osteointegrasyon süresi tamamlanmış olur.

Bazı özel vakalarda bu süreden daha fazla beklemek gerekebilir. Bu durumlar genel olarak sinüs kaldırma lifting işlemi, sinirin yerinin değiştirilmesi işlemi, kemik eklenmesi işlemidir. Bu gibi durumlarda 6 aylık bir bekleme süresi normal kabul edilir.

Bunun yanında bazı özel özelliklere sahip implantlar ile bekleme süresi 1 aya kadara azaltılabilmiştir.Bu implantlar diğerlerine nazaran çok daha pahalıdırlar.

Gülüş tasarımında kullanılacak malzeme ve teknik, sonucu etkileyen en önemli faktördür. Teknik olarak ince cam yapraklar olan lamineler veya dişin tam olarak örtüldüğü tam kronlar seçilebilir. Malzeme olarak zirkonyum ve cam seramiklerden biri seçilmelidir. Bu seçimde mevcut dişlerin rengi, dişeti yapısı, istenilen şeffaflık oranı değerlendirilmeli ve hastaya en uygun sistem yapılmalıdır. Uygun bir planlama yapıldıktan sonra tedavi süresi genellikle 1 haftadır.

Toplumda pek çok kişinin gülünce diş etleri gözükmektedir. Eğer bu görünüm çok aşırı ise gummy smile denilen durum meydana gelir. Tamamen normal olan bu durum estetik beklentiler nedeniyle düzeltme gerektirebilir.

Bu işlemde aşırı gözüken diş eti dokusunun ağızdan uzaklaştırılması gerekir. Bu amaç için en basit teknik lazer cihazı yardımıyla diş etinin kesilmesidir. Bunun dışında rutin cerrahi yöntemlerle de başarı sağlanabilir. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem tamamen acısızdır ve iyileşme hızlıdır.

Pembe estetikte denilen bu uygulamadan sonra dişler üzerine özel kaplamalar yapılıp uzayan diş boyları da kısaltılabilir.

Porselen kaplama veya porselen diş olarak bilinen diş tedavi yöntemi bilimsel olarak metal destekli seramik kronlar olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu yöntemde eksik dişlerin yerine konulması veya estetik çalışmalar yapılabilmesi için dişler hazırlandıktan sonra ölçüleri alınır ve estetk malzeme olarak seramikler kullanılır ancak bir çeşit cam olan seramikler ağız içerisindeki kuvvetlere dayanamayacak kadar kırılgandır. metal destekli seramik kron veya köprülerde bu destekleyici maddeler ağız içerisinde kullanılan metallerdir.

Metal destekli seramik kron veya köprülerde metal olarak paslanmaya karşı dirençli olan altın, platin gibi değerli metaller tercih edilmesine rağmen fiyatları çok yüksek olduğundan günümüzde krom-kobalt alaşımları kullanılır.

Metal destekli sistemlerde seramiğin altında metal yer aldığından bu metalin yansımasını engellemek için opak adlı maddeler kullanılır buda yapılan dişlerin doğal görünümünü bozar, ayrıca metal kullanılan sistemlerde dişeti hattında ince gri çizgiler zamanla oluşabilir.

Zirkonyum kaplamalar ise bilimsel olarak zirkonyum oksit destekli seramik köprüler olarak adlandırılır. kısaca zirkonyum köprülerde seramiğe destek olarak metal yerine zirkonyum oksit kullanılır.

Doğal olarak sarı beyaz tonda olan, çok ince çalışmalarda da çok dayanıklı olan, estetik olarak yeterli görünüm verebilen, biyo uyumlu bu materyaller metal desteklilere göre çok daha başarılı sonuçlar verirler.

Lamine kaplamalar,(laminate vennerler, yaprak porselenler) dişlerin ön yüzlerine uygulanan, dişlerin yüzeyinden çok az veya hiç inceltme yapılmadan yapılabilen, mükemmel estetik görünüm elde edilebilen diş hekimliği uygulamaları içerisinde en yüz güldüren çalışmalardandır.

Lamineleriniz hazırlandıktan sonra çok özel bir yapıştırma sistemi ile dişlerinize yapıştırılır. Daha sonra karşıt dişlerinizle olan ilişki ve çarpmaları düzeltilir. Yapıştırıcı fazlalıkları da temizlendikten sonra kullanıma hazırdırlar.

Hastaların dişlerini düzenli fırçalamaları ve periyodik diş hekimi kontrolleri bakımları yeterlidir. Bazı hastalar için diş ipi kullanımı da önerilebilir.

Lamine kaplamaların en büyük olası problemi yerlerinden çıkmalarıdır bu durum özel yapıştırma sistemleri kullanıldığından dolayı çok enderdir. Böyle bir durumda çıkan malzemeyi dikkatlice saklayınız.Hekiminiz kaplamanın neden çıktığını değerlendirip tekrar yapıştıracaktır.

İlk süt dişleri genellikle 6-7. aydan itibaren sürmeye başlarlar. Ancak diş sürmesi bazen daha önce ve sonraki aylarda da görülebilir. İlk süt dişinin sürmesi sağlıklı bir çocukta 1 yaşına kadar uzayabilir. Diş çıkması ile ilgili sorunlara bazen dişler sürmeden 2-3 ay önce rastlanır ve dişlerin süreceği bölgede diş etinde beyazlaşma görülür.
Çocukta genellikle ilk önce alt kesici dişler sürerler. Bunu üst kesici dişler takip ederler. Ancak dişlerin sürme sırası değişebilir. 3 yaşındaki bir çocuğun ağzında 20 adet süt dişi bulunur.

Süt dişlerinin sürmesi esnasında diş etleri kaşındığından bebek ellerini sürekli olarak ağzına sokar. Tükürük miktarı çok artmıştır, tükürüğün boğazına kaçmasından kaynaklanan hafif öksürük görülebilir. Sürekli salyası akar bu da alt çenesinde kızarıklığa yol açabilir,akan salya temiz ıslak bir bezle sık sık temizlenmelidir. Yanaklarda kızarma, dişetinde hafif ağrı,bu ağrının kulaklara yansıması ile çocuğun ellerini kulağına götürerek çekiştirmesi( orta kulak iltihabı ile karıştırılabilir),uyku düzeninde bozulma,huzursuzluk , hafif ateş (37.5-38), ağlama, görülebilir.Dişetindeki rahatsızlığın artmasına bağlı olarak beslenmeyi reddetme, iştah azalması,dışkının yumuşaması sık rastlanan bulgulardır.

Süt dişlerinin sürmesi esnasında çocuğun uzun süren ateş, öksürük, ishal gibi rahatsızlıklarının tümünün sürmeye bağlanması önemli hastalıkların gözden kaçmasına yol açabilir. Dişlerin sürmesi esnasında günde 2-3 den fazla ishal,uzun süren öksürük ve 38’ in üzerindeki ateşlerde muhakkak bir çocuk hekimine başvurmanız gereklidir.

Süt dişlerinin sürmesi esnasında çocuk huzursuzsa çocuğun eline dişetini kaşıyıcı oyuncaklar verilmelidir. Özellikle içerisinde su bulunan kaşıyıcı halkaların buzdolabında soğutularak verilmesi , soğuk ,elma ,havuç gibi gıdalarla dişetlerini kaşımasına müsaade edilmesi, annenin parmağı ile süren diş bölgesine hafif hareketlerle masaj yapması çocuğu rahatlatacaktır. Biberon dişetlerindeki ağrıyı arttıracağından çocuk kaşıkla beslenmelidir . Bardakla soğuk su verilmesi,püre şeklindeki soğuk gıdalar,meyve püreleri çocuğu rahatlatır.Çocuk biberonla besleniyorsa memenin ucunun genişletilmesi daha kısa sürede beslenmesini sağlayacaktır. Çocuk çok huzursuzsa diş hekiminiz size sadece beslenme esnasında dişetlerine süreceğiniz rahatlatıcı jeller önerebilir.

Evet, çürük belirli mikropların neden olduğu bir hastalıktır.Ağzınızda çürük varsa aile bireylerinden bebeğinizin ağzına çürük mikrobu taşınabilir. Bunu önlemek için hamilelikten itibaren ağız bakımınıza dikkat ediniz. Kendi ağzınıza soktuğunuz emzik veya kaşığı bebeğinize de verirseniz sizin ağzınızdaki mikroplar bebeğin ağzına bulaşır. Ayrıca, bebeğin elini ağzınıza sokmasına ve dudaklarınızdan öpmesine izin vermeyiniz. Emziğini ağzınıza sokarak temizlemeyiniz.